Nic nie dzieje się przez przypadek
Rainbow 
1.       Czy możesz o tym co wydarzyło się w Twoim życiu?

W wieku 19 lat mój Tata zachorował na depresję, trzy lata później zdiagnozowano u mnie łuszczycę stawową i skórną. Było to następstwo trudności, które pojawiły się w moim domu rodzinnym. Tata stracił pracę. Zakład, na który pracował większość życia przestał przynosić dochody. Nie miał na podstawowe wydatki, sprzedał samochód, jego budżet się kurczył.  Opłaty spowodowały, że popadł w długi. Moja mama była dość słabym wsparciem, zawsze cechowała ją bezradność, reakcja ucieczki, gdy coś okazywało się trudne, czy bolesne. To wszystko działo się w trudnym dla mnie momencie, był to czas liceum, a następnie studiów. Właśnie wtedy młodzi ludzie powinni tryskać energią, radością, mieć prawo do szaleństw. Ja zupełnie tego nie czułam. Przygnębiona tym, co dzieje się w domu skupiałam się na nauce i na tym, żeby nie stwarzać nowych problemów.  

2.       Co było najtrudniejsze dla Ciebie?
Najtrudniejsze było pogodzenie się z tym, że moja młodość nie była beztroska. Dodatkowo cierpiał Mój Tata, którego zawsze bardzo kochałam. Niewiele mogłam, oprócz wsparcia i bycia przy nim. Słowa: Jakoś to będzie, czasem bardzo mnie drażniły.

3.       Co Ci pomogło zaakceptować swoją sytuację? Co dawało Ci najwięcej siły?
Sił dodawała mi wiara. Szłam do kościoła, gdy nikogo nie było i gadałam z Bogiem. Czułam, że kiedyś sytuacja się poprawi. Bardzo chciałam iść na studia, prosiłam o to Boga. Sił dodawała mi również moja Ciocia i Babcia, zawsze mogłam do nich iść i porozmawiać. Uwielbiałam też iść z moim psem na łąki i pomilczeć. W tym czasie chodziłam również na dodatkowe lekcje matematyki, zaprzyjaźniłam się z prowadzącą zajęcia. Osiągałam nie tylko dobre wyniki z przedmiotu, ale mocno przywiązałam się do nauczycielki, była jak najlepszy psycholog, mama, przyjaciółka, nauczyciel. Wierzyła we mnie, dużo jej zawdzięczam.

4.       Co było dalej? Jak wtedy wyglądało Twoje życie?
Poszłam na studia do Warszawy. Nie byłam zbyt pewna siebie, nie miałam wiele, oprócz chęci i wiary, że uda się zbudować inne życie. Czułam, że będę walczyć. Sytuacja finansowa taty była trochę lepsza, ale bez rewelacji. Jednak on robił wszystko, abym miała na wynajem pokoju i życie. Byłam dla niego siłą i nadzieją. Nie chciałam go zawieść, więc przykładałam się do nauki. Po pierwszym semestrze okazało się, że mam silny wysyp łuszczycy na skórze pleców, skóry głowy i twarzy. Czułam się z tym okropnie, ale nauczyłam się też trochę bagatelizować to, co się dzieje z moim organizmem. Reagowało otoczenie, pytano mnie, co się stało, że tak pogorszyła się moja skóra. Odpowiadałam, że to od wody.  Prawda była inna. Zareagowała wtedy Moja Babcia, zapisała do bardzo dobrego dermatologa. Jak dziś pamiętam jej troskę o mnie. Poczułam, że nie jestem sama z problemami, ktoś je widzi. Druga Babcia dała mi na dietetyka, bym zadbała o zdrową dietę. Były to niezwykłe kobiety, walczące o mnie.

5.       Czy możesz opowiedzieć o momentach trudnych dla siebie, chwilach zwątpienia? Jak je przezwyciężałeś?
Chwile zwątpienia przezwyciężałam uśmiechem. Szukałam powodów do radości. Chyba też moja wiara pomagała mi sądzić, że kiedyś będzie lepiej. Im bardziej wierzyłam, im bardziej starałam się być dobrym człowiekiem, tym częściej przychodziła pomoc.

6.       Czy możesz opowiedzieć o trudnościach (wahaniach, wątpliwościach, zwątpieniach, zniechęceniach, innych) jakie napotykałeś? Co było takiego, co przeważyło nad nimi, jak je przezwyciężałeś, aby podejmować kolejne kroki?
Zaczęłam interesować się psychologią, dużo czytałam o tym, jak radzić sobie w kryzysach. Jak w tym trudnym czasie wspierać bliskich. Wiedza wyczytywana w podręcznikach i wychowanie mojego Taty były rodzajem drogowskazu co robić. Pomogło mi też nazwać pewne rzeczy. Zaczęłam jak dawniej być otwarta na kontakty z ludźmi. Próbowałam przeżyć to, na co kiedyś nie miałam przestrzeni.

7.       Gdybyś miała wskazać pięć rzeczy, które były Ci pomocne w radzeniu sobie w kryzysie, co to było? Skąd brałaś siły?
1.Wiara 2. Obecność bliskich 3. Odwaga szukania szans na wyjście z kryzysu 4. Wiedza 5. Pasja

8.       Możesz wskazać  osoby, które pojawiły się na tej drodze, które jakoś wpłynęły na Twoje życie. 
Mój Tata, widziałam, że nie poddaje się, mimo trudności. Nawet jak cierpiał starał się dawać mi miłość. Kolejną osobą była Pani Aneta, matematyczka, była dla mnie jak mama. Ciocia, Babcie. Na studiach poznałam przyjaciółkę Julkę, która była ze mną na dobre i na złe. Mieszkałyśmy razem, widziała co przeżywam, ale walczyła o mnie.

8. Gdybyś miał wskazać  rzeczy, które były Ci pomocne w radzeniu sobie przez te lata co to było? Co pomogło Ci w odbudowaniu rzeczywistości na nowo? Skąd brałeś siły?

9.       Jak Twoja sytuacja wygląda teraz? Co Ci pomaga?
Skończyłam ekonomię, teraz kończę psychologię. Dziś wiem, że nieprzypadkowo moja młodość wyglądała tak, a nie inaczej. Była ona trudna, ale dziś nie myślę, że był to stracony czas. Wiele mnie nauczył. Przede wszystkim dowiedziałam się, że w życiu wszystko się zmienia w ułamki sekund.
Pomaga mi świadomość, że wiele przeszłam i to mnie wzmocniło, ukształtowało. Dziś wiem, że jestem w stanie w wielu trudnych sytuacjach poradzić sobie.

10. Co chciałabyś powiedzieć osobom, które są na początku trudnej drogi?
Trudności kiedyś przeminą, a pamiętać będziesz to, jak sobie z nimi poradziłeś i kto w tym czasie był przy Tobie. Nie warto się załamywać.

12. Jeśli miałbyś nadać tytuł swojej historii, jak by on brzmiał?
 Podnoszę się, wstaję i walczę.

Dziękujemy za podzielenie się Twoją historią i Twoim doświadczeniem.
Wierzymy, że dzieląc się tym wszystkim co jest częścią Twojego życia, możesz pomóc innym.

Odpowiedz

Nowe posty z tego działu muszą zostać zaakceptowane przez moderatora.
[-]
Szybka odpowiedź
Wiadomość
Wpisz tutaj swoją odpowiedź.

Weryfikacja obrazkowa
Wpisz tekst znajdujący się na obrazku w pole poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.
Weryfikacja obrazkowa
(wielkość znaków nie ma znaczenia)

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości