Skierowanie na rehabilitację
Opis sytuacji

W sierpniu 2015 roku mój mąż miał wypadek. Potrącił go samochód. Początkowo był w śpiączce. Doznał złamania otwartego podudzia, złamania kręgosłupa szyjnego, złamania twarzoczaszki oraz stłuczenia mózgu. Oprócz tego w 2014 roku usunięto u męża guz mózgu. Od tego czasu miewa padaczki - 5 razy w ciągu 2 lat. Ma niedowład prawej strony co powoduje ograniczony zakres ruchów w tej ręce. Poza tym ma zeza i zrośnięte kości oczodołów. Będąc w szpitalu mąż przebywał na ortopedii i neurochirurgii. Do domu został wypisany pod koniec września. W listopadzie jednak ponownie trafił do szpitala na 2 tygodnie. Od grudnia jeździliśmy do poradni UCK w Gdańsku. Przez cały ten czas prosiłam lekarza o skierowanie na rehabilitację stacjonarną lub domową. Otrzymywałam informacje, że w pierwszej kolejności noga musi się wygoić i dopiero po zakończonym leczeniu możemy otrzymać skierowanie. Na początku czerwca 2016 roku lekarz ortopeda stwierdził, że leczenie jest już zakończone i może wystawić skierowanie na  rehabilitację stacjonarną. Jednak czas oczekiwania to 9 miesięcy.

Pytanie skierowane do Fundacji
Czy istnieje możliwość przyspieszenia terminu?
Zalecane działania

W celu sprawdzenia najbliższego wolnego terminu na zabiegi rehabilitacyjne warto skontaktować się z odpowiednim dla miejsca zamieszkania oddziałem NFZ. W sytuacji kiedy pacjent potrzebuje szybkiej rehabilitacji lekarz na skierowaniu może umieścić informację  o konieczności rehabilitacji na CITO. Wówczas pacjent jest objęty rehabilitacją w dużo szybszym terminie.

Rehabilitację można rozpocząć w momencie kiedy pozwala na to stan zdrowia pacjenta. Jeśli stan zdrowia  tego wymaga lekarz ma obowiązek wydać skierowanie na rehabilitację poszpitalną. Ważne aby pacjent opuszczając szpital miał skierowanie. W skierowaniu należy zawrzeć  wskazania i przeciwwskazania dotyczące rehabilitacji. Wówczas rehabilitant będzie mógł dostosować się do zaleceń lekarza operatora. W terminie 14 dni od momentu uzyskania skierowania ze szpitala należy złożyć je w wybranym wcześniej ośrodku  rehabilitacyjnym. Jeżeli ze względu na brak możliwości samodzielnego poruszania się,  nie jest możliwe dotarcie do placówki rehabilitacji ambulatoryjnej, można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w warunkach domowych. O konieczności skorzystania z tej formy rehabilitacji leczniczej  decyduje lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, a informacja o wskazaniach do rehabilitacji  domowej musi być zawarta na  wystawionym skierowaniu. Termin domowych lekarskich porad rehabilitacyjnej, wizyt fizjoterapeutycznych lub zabiegów  w domu ustala się po otrzymaniu skierowania w gabinecie lub zakładzie rehabilitacyjnym, który ma podpisaną umowę z NFZ.
Każda poradnia, zakład lub przychodnia rehabilitacji, która ma podpisaną umowę na świadczenia ambulatoryjne ma obowiązek udzielania świadczeń w warunkach domowych (jeżeli istnieje taka konieczność
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości