Każda życiowa sytuacja ma dobra stronę
Lightbulb 
“Każda życiowa sytuacja ma dobra stronę”
Pani dr Alicja Gawlikowska- Świerczyńska w młodości przeżyła okupację, aresztowanie i długi, czteroletni pobyt w obozie koncentracyjnym w Ravensbruck. Życie nie szczędziło pani Alicji trudnych sytuacji poza okresem wojny: wcześnie została osierocona, wcześnie odeszła jej córka. Pozostaje jednak bardzo pogodną osobą, tryskającą energią. Zapytana o jej przepis na życie i jak czerpać doświadczenie z trudnych momentów odpowiada:
 Wierzę, że każda sytuacja życiowa ma jakąś dobra stronę, trzeba tylko jej się przyjrzeć i potrafić ją dostrzec, trzymać się jej. We wszystkim można dostrzec pozytywy.

Jakie pozytywy dostrzegała pani doktor w obozie ?

Trzymałam się drobnych wydawać by się mogło przyjemności, pozytywnych rzeczy jakie mnie spotykały, mimo bardzo trudnych warunków.  Np. podczas długich, czasem wielogodzinnych apeli skupiałam się na kontemplowaniu pięknego wschodu słońca. Dbałam o to jak wyglądam,  o codzienną toaletę i schludny wygląd - Polki znane były w obozie z tego, że ładnie wyglądały. Zdawać by się mogło, że w sytuacji kiedy walczymy o przetrwanie jest to sprawa drugorzędna - nic takiego! To pozwalało zachować człowieczeństw, mimo tego, że wymagało to poświęceń: lodowata woda czy trud zdobywania ubrań. Do dziś codziennie rano wstaję, ubieram się stosownie, maluję nawet jeśli nie mam spotkań czy umówionych wizyt.

Co jeszcze pozwalało pani przetrwać w obozie?

Celebrowanie uroczystości: świąt, imienin; nauka; zajęcia w pracowni artystycznej. W pewnym momencie zostałam oddelegowana do pracy przy hodowli królików- sprawiało mi to wiele radości. Starałam się skupić myśli na tym, co było przyjemne i nie rozpamiętywać nieszczęścia sytuacji.

Co jeszcze może pani powiedzieć o trudnych sytuacjach w jakich się pani znalazła?

Każda taka sytuacja czegoś uczy, trzeba mieć tylko dobra wolę i otwartość na przyjęcie lekcji. Nie można skupiać się na lamentowaniu i rozpamiętywaniu swojego nieszczęścia bo wtedy jesteśmy ślepi na naukę i dobre strony. Szukanie dobrych stron życia to ciężka praca nie przychodzi to bez wysiłku.

Co by chciała przekazać Pani ludziom młodym jako receptę na przechodzenie burz życiowych?
 Żeby nie byli drobiazgowi, nie skupiali się na rozpamiętywaniu smutków, choć te oczywiście zdarzają się w naszym życiu. Celebrujmy radości, zauważajmy je nawet w trudnych sytuacjach, bo one pomagają nam przetrwać. Nie przechodźmy obok nich obojętnie.

Odpowiedz

Nowe posty z tego działu muszą zostać zaakceptowane przez moderatora.
[-]
Szybka odpowiedź
Wiadomość
Wpisz tutaj swoją odpowiedź.

Weryfikacja obrazkowa
Wpisz tekst znajdujący się na obrazku w pole poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.
Weryfikacja obrazkowa
(wielkość znaków nie ma znaczenia)

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości