Forum Fundacji Forani
Wypadek komunikacyjny - Wersja do druku

+- Forum Fundacji Forani (https://fundacjaforani.org/forum)
+-- Dział: Baza wiedzy (https://fundacjaforani.org/forum/forum-6.html)
+--- Dział: Studium przypadku (https://fundacjaforani.org/forum/forum-8.html)
+--- Wątek: Wypadek komunikacyjny (/thread-4.html)Wypadek komunikacyjny - Fundacja Forani - 28-02-2017

Uległam wypadkowi komunikacyjnemu. Byłam pasażerem samochodu. Kierowca innego samochodu wykonał nieprawidłowy manewr na drodze i wjechał w samochód w którym podróżowałam. Jestem w szpitalu po trzech operacjach. Mam uszkodzone nogi i miednicę.
Co mam zrobić? O co zadbać?

1. Najważniejszy jest Twój stan zdrowia. Jeżeli Twoje złamania były skomplikowane to  pamiętaj, że masz prawo konsultować się medycznie również w innym szpitalu. Możesz poprosić bliskich, żeby udali się do wybranej kliniki specjalistycznej w celu przeprowadzenia konsultacji. Pamiętaj, że są specjaliści którzy specjalizują się w uszkodzeniach bioder, miednicy czy ręki. Warto takich poszukać. Możesz skontaktować się z naszą infolinią powypadkową - pomożemy Ci znaleźć odpowiedniego specjalistę.

2. Wypadek to bardzo trudne doświadczenie w życiu. Możesz teraz przeżywać dużo emocji. Pozwól sobie na nie. Płacz jeśli potrzebujesz. Mów o tym jeśli masz potrzebę. To pomaga. Poproś bliską osobę żeby była przy tobie jeśli tego potrzebujesz. Powiedz jej że samo bycie już ci pomaga.

3. Jeżeli miesiąc po takim zdarzeniu nadal masz sny związane z wypadkiem, nie możesz przestać o tym myśleć, masz problemy z koncentracją i pamięcią zadzwoń do nas. To może być objaw stresu pourazowego. Skontaktujemy cię z ośrodkiem zajmującym się bezpłatną diagnostyką i leczeniem stresu pourazowego.

4. Ważne jest żebyś wiedziała z jakimi informacjami powinnaś wyjść ze szpitala:
a/ zaleceniem dotyczącym poruszania się/ kule/ bez kul/ leżenie,
b/!!!! poszpitalnym skierowaniem na rehabilitację stacjonarną - brak tego skierowania pozbawia cię możliwości rehabilitacji poszpitalnej, która umożliwi ci dostanie się w szybkim czasie na rehabilitację,
c/ kiedy i gdzie odbędzie się wizyta kontrolna,
d/ jakich ruchów nie możesz wykonywać - to będzie ważne dla twojego rehabilitanta.

5. Możesz wybrać ośrodek rehabilitacyjny na terenie Polski, który specjalizuje się w twoim schorzeniu. Ośrodki z reguły mają swoje wymogi dotyczące danych na skierowaniu np. chcą żeby ich ośrodek był wskazany na takim skierowaniu - warto więc przed opuszczeniem szpitala wybrać taki ośrodek, skontaktować się z nim i zapytać o wytyczne dotyczące samego skierowania oraz trybu składania (mail, listownie, osobiście). Dane uzyskane dotyczące wytycznych należy przekazać lekarzowi prowadzącemu, w celu wystawienia odpowiedniego skierowania.

6. Pamiętaj, że po opuszczeniu szpitala musisz jak najszybciej w złożyć skierowanie poszpitalne do wybranego ośrodka w celu realizacji rehabilitacji stacjonarnej. Jeśli po szpitalu trafisz do domu a twój stan zdrowia uniemożliwia ci samodzielne poruszanie możesz skorzystać z REHABILITACJI DOMOWEJ. Polega to na tym że rehabilitant przychodzi do ciebie do domu i z tobą ćwiczy. W tym celu musisz poprosić swojego lekarza pierwszego kontaktu o wystawienie takiego skierowania i złożyć go  w ośrodku rehabilitacyjnym który realizuje takie usługi. Przed tym warto zadzwonić kilka ośrodków rehabilitacyjnych w okolicy i sprawdzić ich możliwości realizacji świadczenia pod kątem lokalizacji oraz możliwego terminu rozpoczęcia zabiegów. Po złożeniu skierowania lekarz z danego ośrodka przyjedzie do ciebie i sprawdzi twój stan zdrowia pod kątem braku możliwości dotarcia samodzielnego do ośrodka. Jeżeli zakwalifikuje cię, to wtedy ustalasz z ośrodkiem termin rozpoczęcia zabiegów. Rehabilitant przychodzi do ciebie do domu i ćwiczy z tobą. Jeden cykl trwa miesiąc.
WAŻNE: TO NIE WYKLUCZA STARANIA SIĘ O REHABILITACJĘ W INNYM TRYBIE: STACJONARNYM, DZIENNYM - oczywiście nie można w 1 terminie korzystać z innych świadczeń, ale można  składać dokumenty.

7. Pamiętaj o GROMADZENIU wszelkiej DOKUMENTACJI związanej z wypadkiem (medycznej, faktur imiennych, rachunków imiennych) - to będzie Ci później potrzebne

8. Zadbaj o PSYCHIKĘ. Jeśli jest ci ciężko z tym co przeżyłeś i chcesz z kimś o tym porozmawiać skontaktuj się z naszą infolinią powypadkową Fundacji Forani. Tu możesz anonimowo porozmawiać. Jeśli będziesz potrzebować stałego wsparcia pomożemy ci je znaleźć z twojej okolicy.

9. Jeśli jesteś osobą poszkodowaną będziesz mieć prawo do ODSZKODOWANIA. Skontaktuj się z nami a my podamy ci kontakt do naszej pani prawnik - specjalisty w tej dziedzinie która bezpłatnie udzieli ci ważnych informacji dostosowanych do twojej sytuacji.

10. Jeśli przed wypadkiem pracowałaś warto byłoby skontaktować się z ZUS. Pamiętaj że po zwolnieniu możesz przejść na ŚWIADCZENIA rehabilitacyjne, ale o to należy zacząć się o to starać 6-8 tygodni przed zakończeniem terminu zwolnienia L4! Potrzebujesz zgromadzić dokumenty w tym od pracodawcy i przejść komisję w ZUS.

11. Jeśli wypadek spowodował u ciebie długotrwały  uszczerbek na zdrowiu warto pomyśleć o ORZECZENIU O STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI  (są dwa tryby: z ZUS dla celów rentowych i zespołów do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności dla celów pozarentowych). Skontaktuj się z nami - pomożemy ci znaleźć odpowiedni organ, do którego powinnaś wystąpić. 

12. Jeżeli wypadek spowodował u Ciebie konieczność PRZEKWALIFIKOWANIA ZAWODOWEGO skontaktuj się z nami. Podpowiemy co możesz zrobić i jak się odnaleźć w nowej sytuacji życiowej.